Hyunjeong Kim võitis uuendusliku katuseakende kardinate kontseptsiooniga esimese VELUX rahvusvahelise disainiauhinna

22. mail 2014 Eindhoveni disainiakadeemias peetud VELUX rahvusvahelise disainiauhinna auhinnatseremoonial esitleti ja autasustati kahte võitjat ja viit äramärkimist väärinud meeskonda. Esikoha võitis Hyunjeong Kim Berliini Kunstiülikoolist Saksamaal, oma projektiga Ferro Fluid Scales. Teise koha võitsid oma projektiga The Swipe Iris van den Brink ja Anneloes de Koff Delfti Tehnikaülikoolist Hollandis.

Žürii andis 6000 euro suuruse peaauhinna Hyunjeong Kim'ile tema „tervikliku ja uuendusliku katuseakendele mõeldud lahenduse“ eest, lisades et tema Ferro Fluid Scales on väga uuenduslik projekt, millel on selge visioon. Ka tehniliselt on see väga nutikas ja hästi läbimõeldud lahendus, mille puhul on katuseakende katetele lähenetud uuel viisil.“

Magnetiline külgetõmme

Hyunjeong Kim Berliini Kunstiülikoolist Saksamaal võitis esimest korda korraldatud VELUX rahvusvahelise disainiauhinna konkursil esikoha oma leidliku kardinadisaini eest, mille nimeks on Ferro Fluid Scales.

„Olen VELUX rahvusvahelise disainiauhinna võitmise üle väga rõõmus ja õnnelik,“ ütles Hyunjeong Kim, „VELUX auhinnad on väga tuntud ja tähtsad auhinnad. Olen võidu üle uhke ja loodan, et see mõjub mu karjäärile väga hästi.“

Ferro Fluid Scales projekti jaoks leidis ta inspiratsiooni ferrovedelikust, mis sarnaneb oma loomulikus olekus mustale veele, kuid magnetväljade vahel kondenseerub. Ferro Fluid Scales projektis on teadusalased teadmised ühendatud originaalse disainiga: igas läbipaistvas klaaslabas on nii läbipaistmatu vedelik kui selge suspensioon ja kasutaja saab magnetvälja tugevust hõlpsalt suurendada või vähendada – reguleerides sellega valguse hulka, mis kardina kaudu ruumi pääseb.

Kim selgitas oma tööprotsessi: Pärast mitmete materjalide kohta uurimist, mida soovisin oma idee teostamiseks kasutada, avastasin lõpuks ferrovedeliku. Tähtsaim aspekt Ferro Fluid Scales disaini juures on see, et kardin ei tööta mitte mehaaniliselt, vaid õhukestes klaaspaneelides ehk soomustes, oleva ferrovedeliku orgaaniliste muutuste kaudu. Ma lisasin elektromagnetilise seadme, mis muudab hõlpsaks voolu reguleerimise ja seega siseneva päikesevalguse hulga suurendamise või vähendamise.“

Seitse olulist projekti

Teise, 2500 euro suuruse, auhinna võitsid Iris van den Brink ja Anneloes de Koff Delfti Tehnikaülikoolist Hollandis. Iris van den Brink ja Anneloes de Koff kirjeldavad oma järk-järgulise varjutamise projekti The Swipe järgmiselt: „Lisaks kaunile esteetilisele mõjule on meie disain teostatav tänu oma lihtsusele. Kõik The Swipe eraldi osad on standardelemendid, mis tähendab et tootmiskulusid saab hoida madalatena. Leiame, et see sobib VELUX visiooniga muuta suurepärane disain kõigile kättesaadavaks.“

Žürii leidis, et projekt on „väga lihtne, kuid tugev ja uuenduslik lahendus,“ lisades, et „sees/väljas lahendus osutab huvitavale valguse reguleerimise viisile.“

Samuti märgiti ära viie meeskonna tööd. Auhinnatseremoonial esitlesid kõik seitse Saksamaa, Hollandi, Hispaania, Poola ja Ungari disainikoolidest pärit finalisti oma toodete prototüüpe.

Žürii liige Peter Zec, kes on maineka red dot disainiauhinna asutaja, ütles: „Viie äramärkimist väärinud töö hulgas oli mitu huvitavat lahendust. Märkasime, et kasutati uusi ja põnevaid tehnoloogiaid – näiteks oli loomulikku päevavalgust kasutatud öise energiaallikana, oli ka loodusest inspireeritud kestlikke ja tehnilisi lahendusi.“

Võitja selgitamine

Žüriil – koosseisus Peter Zec (Saksamaa), Taani ja Itaalia disainiduo GamFratesi ja Hollandi disainer ja arhitekt Petra Blaisse – oli raske ühe lemmiku kasuks otsustada. Žürii liikmed olid mitme andeka meeskonna ja silmapaistva projekti suhtes tihti eriarvamustel.

Žürii liige Petra Blaisse, kes on tuntud oma tavapäratute disainilahenduste poolest, nimetas kõiki finaliste võitjateks, sest neil oli õnnestunud kardinadisaini valdkonna lõpmatuid võimalusi uues valguses näidata – ja pidas valiku tegemist žüriile tõeliseks väljakutseks.

„Nägime, et võitnud projektis oli ühendatud tehniline taip, leidlikkus ja tõhusus. Tõhususe all peame silmas funktsionaalsust – lahendus ei sunni kasutajale peale dekoratiivsust“ kirjeldas Petra Blaisse võitnud projekti.

Uus disainiauhind soodustab uuendusmeelsust

VELUX rahvusvaheline disainiauhind loodi, et anda Euroopa edasipüüdlikele disainiala üliõpilastele võimalus leida uusi lahendusi, nihutades katuseakende kardinate disaini ja tehnoloogia vahelisi piire. VELUX kutsus üliõpilasi üles esitama oma ideid katuseakna kardinate tulevikudisaini ja koosseisu kohta, pakkudes vastutasuks võimalust võita VELUX rahvusvaheline disainiauhind. Töid esitasid osalejad enam kui 20 Euroopa riigist; nende hindamise aluseks olid järgmised kriteeriumid: Uuendusmeelsus, elukvaliteedi parandamine, kestlikkus ja turustuspotentsiaal.

VELUX Grupi dekoratiivsete ja päikesekaitsetoodete eest vastutavale globaalsele direktorile Kent Holm'ile avaldas muljet leidlike projektide hulk, mille osalevad meeskonnad olid loonud – eriti aga auhinnatseremoonial esile tõstetud projektid.

„Kui otsustasine selle konkursi organiseerida, ei osanud me oodata, et täna on meil nii mitu põnevat projekti,“ sõnas Holm auhinnatseremoonial. „See on tõeliselt imetlusväärne, kui mitu disainerite meeskonda on otsustanud väga keeruliste lahenduste kasuks, ja võistluse käigus üles näidatud pühendumuse ja meisterlikkuse tase valmistab meile suurt rõõmu.“

Holm loodab, et üliõpilased said kasulikke kogemusi kogu protsessi käigus – alates inspiratsiooni leidmisest kuni idee piiritlemiseni ning disainimisest kuni prototüübi loomiseni. „Katuseaknast avaneb kaunis vaade ning see on päevavalguse ja värske õhu allikas, mis valgustab meie elusid ning loob paremad elu-, töö- ja mängimistingimused. Olen veendunud, et kõik osalejad on saanud väärtuslikku teavet katuseakende kohta ja üliõpilaste loodud loomingulised ideed ja lahendused on meile oluliseks inspiratsiooniallikaks.“