HIND, MIDA TULEB MAKSTA HALVA KVALITEEDIGA RUUMIÕHU EEST


84 miljonit eurooplast elab tänapäeval niiskes või hallitavas hoones, mis suurendab nende riski haigestuda hingamisteede haigustesse või saada kogu elu kestvad allergiad.


Niiske ja hallitav keskkond võib suurendada astmasse haigestumise riski 40% võrra ja üleeuroopaline uuring on leidnud, et 2,2 miljoni eurooplase astma on niiskes või hallitavas hoones elamise otsene tagajärg. Niiskus võib esile kutsuda ka allergilisi reaktsioone. Ainsaks tõeliselt tõhusaks ja pikaajaliseks lahenduseks halva sisekliima tagajärgede vältimiseks on asendada sumbunud õhk värske õhuga. Kuid peaaegu kuus inimest kümnest ei tuuluta oma kodu piisavalt.

SÜMPTOMID

Astma kõige ilmsemad sümptomid on õhupuudus ja raskendatud hingamine, kuid on ka teisi hoiatussignaale. Astmale võib osutada ka kitsas tunne rinnus, vilin (vilistav või piiksuv heli rinnus hingamise, eriti väljahingamise ajal) ja krooniline köha, eriti öösiti või füüsilise pingutuse ajal.

LAHENDUSED

Siit leiad kolm lihtsat, kuid tõhusat viisi oma kodu sisekliima parandamiseks. Mida korrapärasemalt neid kasutad, seda paremaid tulemusi saavutad.

1.


Tuulutage tuba rohkem kui ühe aknaga

Ruumiõhk sisaldab gaase, osakesi, biojäätmeid ja veeauru, mis on kõik võimalikud ohud tervisele. Soovitatav on kodu tuulutada kolm kuni neli korda päevas vähemalt 10 minutit korraga, kusjuures avatud peab olema rohkem kui üks aken. Lisaks tuuluta oma magamistuba enne magamaminekut ja hommikul pärast ülestõusmist.

2.


Puhasta ja tuuluta oma vaipu

… või, veelgi parem, ära kasuta neid üldse. Paksud vaibad ja tekstiilmööbel, näiteks vanad diivanid, on eldoraado tolmulestade ja bakterite jaoks.

3.


Piira niiskust

65% eurooplastest kuivatab riideid toas vähemalt kord nädalas – see on halb harjumus. Kuivavad riided eraldavad niiskust, mis võib muuta kodu hallitavaks ja niiskeks, seega kuivata riideid võimaluse korral väljas. Kui riiete väljas kuivatamine ei ole võimalik, ava aken kuivavate riiete lähedal, et osa liigsest niiskusest läheks välja. Samal põhjusel hoolitse korraliku ventilatsiooni eest vannitoas ja köögis.

PEA SILMAS
LAIEMAT PILTI

Lisaks uuele päevakavale on oluline teha põhjapanevaid muudatusi ka oma kodu sisekliimas. Me veedame 90% ajast siseruumides ja 2/3 sellest kodus, nii et see on ideaalne koht oma tubase elu parandamise alustamiseks.

 

Muuda oma olemasolev ruum paremaks

Mõtle, kuidas saad "õue tuppa tuua". Kuna enamik meist elab linnas, siis oleme end mingil määral loodusest võõrandanud. Siseruumikeskkonda võib parandada isegi nii väike samm nagu potitaimede tuppatoomine, mis puhastavad teadupoolest õhku. Lisaks mõtle, kuidas luua parem vaade välja aknaid ja uksi targalt kasutades.

Suurenda oma ruumi õigesti

Oma kodule mõnede ruutmeetrite lisamine on suurepärane viis tubase elu parandamiseks. Mõtle katusekorruse renoveerimise või laiendamise peale ning eelista rohkem värsket õhku ja päevavalgust pakkuvaid lahendusi.

Kolimine

Uut kodu otsides pea meeles, et vanematel majadel võib olla sisekliimat mõjutavaid probleeme. Kontrolli näiteks, kas kõiki aknaid (eriti köögis ja vannitoas) saab täielikult avada ja kas nad on otstarbekohased. Renoveerimisfaasis vali värvimiseks heledam toon. See loob pinnad, mis peegeldavad valgust paremini.


RUUMIÕHK VÕIB OLLA VIIS KORDA ROHKEM SAASTATUD KUI VÄLISÕHK

Olenemata elukohast on peaaegu alati parem avada aken ja värsket õhku sisse lasta kui hingata umbset ruumiõhku.

MIDA MA SAAN TEHA?

Parema õhu ja päevavalguse oma koju toomiseks on mitu võimalust. Mõned neist on kiired ja lihtsad, teised nõuavad rohkem aega, kuid nende positiivne mõju on see-eest usaldusväärne ja pikaajaline.