MEIE KÕIGE VÄÄRTUSLIKUM VARA ON KÕIGE KAITSETUM


Lapsed on halva sisekliima vastu eriti kaitsetud, kuna nende kopsud ja ajud ei ole veel täielikult välja arenenud.


Lastetoad on tihti kõige saastatuma õhuga kohad. Lisaks ka teistes ruumides leiduvatele toksilistele osakestele võivad nii paljudes lastetubades leiduvad rohked mänguasjad ja elektroonikaseadmed välja saata kahjulikke heitmeid. Hiljutine Taanis tehtud uurimus näitas, et umbes poolte osalevate perekondade lastetubades ületas CO2 kontsentratsioon öösel soovitatud määra ja et umbes igas neljandas toas oli CO2 tase kolm korda soovitatust kõrgem.

SÜMPTOMID

Õhusaaste ja kõrge CO2 tase võivad tekitada probleeme peavalust, rahutust unest ja väsimusest kuni keskendumisraskusteni. Halb sisekliima võib lastele eriti halvasti mõjuda, kuna nad on veel kasvamas ja nad hingavad täiskasvanutest kiiremini.

LAHENDUSED

Siit leiad mõned lihtsad viisid, kuidas vähendada CO2 taset ja parandada sisekliimat lastetubades.

1.


Tuulutamisel avage mitu akent

Ruumiõhk sisaldab gaase, osakesi, biojäätmeid ja veeauru, mis on kõik võimalikud ohud tervisele. Soovitatav on kodu tuulutada kolm kuni neli korda päevas vähemalt 10 minutit korraga. Tuuluta laste magamistuba hommikul, kui nad mängivad, ja õhtul enne nende magamaminekut.

2.


Plast ei ole alati fantast

Soojenenud plastist võib eralduda mürgiseid aure, seega jälgi, et sinu laste plastmänguasjad ei oleks otseses päikesepaistes. Peale selle - ära jäta plastist asju põrandale, kui sul on põrandaküte. ELi eeskirju järgides tuleks kõik enne 2007. aastat toodetud plastmänguasjad ära visata, kuna need sisaldavad keelatud kemikaale. Lapsed võiksid mängida ja magada eraldi ruumides, kui kodu seda võimaldab. See aitab vähendada võimalikult kahjulike saasteainete hulka õhus. Ka teatud taimed võivad ruumi sisekliimat parandada, kuna need aitavad kõrvaldada liigse CO2.

3.


Piira niiskust, võitle tolmulestade vastu

65% eurooplastest kuivatab riideid toas vähemalt kord nädalas – see on halb harjumus. Kuivavad riided eraldavad niiskust, mis võib muuta kodu hallitavaks ja niiskeks, seega kuivata riideid võimaluse korral väljas. Samal põhjusel hoolitse korraliku ventilatsiooni eest vannitoas. Tolmulestad armastavad voodeid, seega vaheta linu korrapäraselt. Soovitatav on vanad madratsid ja padjad välja vahetada. Tüüpilises kasutatud madratsis on 100 000 kuni 10 miljonit tolmulesta ning 10% kaks aastat kasutatud padja kaalust võivad moodustada surnud lestad ja nende väljaheited. 

PEA SILMAS LAIEMAT PILTI

Lisaks uuele päevakavale on oluline teha põhjapanevaid muudatusi ka oma kodu sisekliimas. Me veedame 90% ajast siseruumides ja 2/3 sellest kodus, nii et see on ideaalne koht oma tubase elu parandamise alustamiseks.

 

Muuda oma olemasolev ruum paremaks

Mõtle, kuidas saad "õue tuppa tuua". Kuna enamik meist elab linnas, siis oleme end mingil määral loodusest võõrandanud. Siseruumikeskkonda võib parandada isegi nii väike samm nagu potitaimede tuppatoomine, mis puhastavad teadupoolest õhku. Lisaks mõtle, kuidas luua parem vaade välja aknaid ja uksi targalt kasutades.

Suurenda oma ruumi õigesti

Oma kodule mõnede ruutmeetrite lisamine on suurepärane viis tubase elu parandamiseks. Mõtle katusekorruse renoveerimise või laiendamise peale ning eelista rohkem värsket õhku ja päevavalgust pakkuvaid lahendusi.

Kolimine

Uut kodu otsides pea meeles, et vanematel majadel võib olla sisekliimat mõjutavaid probleeme. Kontrolli näiteks, kas kõiki aknaid (eriti köögis ja vannitoas) saab täielikult avada ja kas nad on otstarbekohased. Renoveerimisfaasis vali värvimiseks heledam toon. See loob reflekteerivad pinnad, mis peegeldavad valgust paremini.


PÄEVAVALGUS VÕIB TÕSTA SINU LASTE ÕPPIMISVÕIMET KUNI 15% VÕRRA

Teadus on tõestanud, et päevavalgusega üle ujutatud klassiruumis õpivad lapsed tõhusamalt kui vähese valgusega klassiruumis. Pole põhjust kahelda, et sama kehtib ka kodu ja töökoha kohta.

MIDA MA SAAN TEHA?

Parema õhu ja päevavalguse oma koju toomiseks on mitu võimalust. Mõned neist on kiired ja lihtsad, teised nõuavad rohkem aega, kuid nende positiivne mõju on see-eest usaldusväärne ja pikaajaline.