{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Arhitektuur: Dietrich | Untertrifaller Architekten

2001. aastal võitis Dietrich l Untertrifaller Architekten Austrias Vorarlbergis asuva Klausi valla koolimaja konkursi. Kaasaegne loodussõbralik klassiruumidega hoone ühendati raamatukogu tiiva kaudu vana spordihalliga. Tiibade põhjaküljel asub päikeseline, veidi kaldus roheline kooliaed vaatega Alpide poole. Konsooliga raamatukogutee all asuv kõnnitee ühendab kooli sissepääsu spordihalliga ja võimaldab vihmasel päeval õues tegutseda. Projekti teises etapis, kaksteist aastat hiljem, tehti ettevõttele ülesandeks renoveerida spordirajatised. Lühianalüüs näitas, et lisaks vana ujulaga spordihalli konstruktsioonile olid vananenud ka muud funktsioonid ja parim lahendus oli need asendada uue hoonega.

Praegu kuulub rajatisse suur mänguväljak koos tribüünidega, eraldi tantsuruum ja multifunktsionaalne ala, kus saab korraldada koolilaste päevahoidu, mitmesuguseid koosolekuid ja isegi anda koolitunde.

Arhitektid otsustasid kavandada laienduse vastavalt projekti esimeses etapis edukaks osutunud projekteerimispõhimõtetele. Lihtsad puitkonstruktsiooni ja kattega hooned avanevad läbi katuste päikesevalgusele poole. Kõik kandvad betoonseinad ja trepid on nähtavad.

Ristkülikukujulise hoone juurde pääseb maastikku järgides kahelt tasapinnalt: raamatukogu tiiva all asuv sissepääs viib avatud alumisele korrusele, vastasküljel asuv teine sissepääs aga otse avatud ruumiga ülemisele korrusele, kus erinevad lauad kutsuvad erinevaid kasutajarühmi.

VELUX akendega mitmeotstarbeline saal KlausisArhitektuur: Dietrich | Untertrifaller Architekten; fotod: Patricia Weisskirchner

Peter Nussbaumer

arhitekt büroos Dietrich l Untertrifaller Architekten

Minu lemmikkoht hoones on otse sissepääsu juures asuv multifunktsionaalne ala. Keskpäeval mängivad lapsed suure katuseakna all, paremal avaneb ruum mänguväljaku poole, mille põrandat kaunistab hulk päikeselisi kohti.

Arhitektuur: Dietrich | Untertrifaller Architekten; foto: Adam Mørk

Mõlemad hooned, kool ja spordihall, tõestavad, et kvaliteetne arhitektuur võib olla ressursisõbralik ja ökonoomne. Materjali maksumuse ja kasutamise minimeerimiseks võiksid paljud elemendid olla eelvalmistatud.

Esmapilgul mänguline ja ebaregulaarne spordihalli lagi koosneb eelvalmistatud elementidest: VELUX lamekatuseaknaga "püramiididest", mille on peal kuppelkate. Toodeti neli erineva kaldenurgaga tüüpi: elementide hoolikas paigutamine ja pööramine tekitas mänguliselt ebakorrapärase lae efekti.

Graafika

Arhitektuur: Dietrich | Untertrifaller Architekten; foto: Adam Mørk

Valgusšahtide eelvalmistamine oli täpsuse saavutamisel määrav, seda nii siseruumides kui ka katusepinnal. Pärast puitlengide kohale toomist ja paigaldamist kulus VELUX lamekatuseakende sisestamiseks ja soojustuskihtide lisamiseks vaid paar päeva.

Kõik 56 valgusšahti on seestpoolt kaetud mürakaitsepaneelidega. Need parandavad ruumi akustikat veelgi, lisaks juba positiivsele lae geomeetria mõjule. Elementide vahele paigaldatud kunstlik valgus rõhutab konstruktsiooni jäika geomeetriat. Lamekatuseaknad on varustatud vihmaandurite ja päikesekaitsega.

Sellel objektil kasutatud VELUX tooted
VELUX lamekatuseaken CVP/ CSP
Toote üksikasjad

Projekti üksikasjad

Projekt: mitmeotstarbeline saal
Asukoht: Klaus, Austria 
Arhitekt: Dietrich I Untertrifaller Architeckten  
Aasta: 2014
Fotod: Adam Mork / Patricia Weisskirchner