{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Arhitekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.

Viinist tunniajase autosõidu kaugusel asuv Neulengbach on väike linn, mida ümbritsevad rahulikud künkad ja põllud. Suurepärased vaated neile oli arhitekt Franz Karneri enda maja kujunduse põhielemendiks. Kallakul asuvale krundi piirile paigutati lihtne hoone, mille terrassiakendest avaneb vaade kuni lähedal asuva vana paleeni, läänes aga kuni 13 kilomeetri kaugusele jääva silmapiirini.

Väikesesse korteriboksi, kus on õhurikas elutuba, magamistuba ja vannituba, pääseb eraldi sissepääsu abil, mis ühendab selle pika töökoja ja laoga. Kõik kolm hoonet asuvad puidust platvormil, hõljudes heinamaa kohal.

Fassaadiaknad on ainult seal, kus avanevad suurepärased vaated, ja vasakul olevaid väheseid seinu on vaja ladustamiseks. Katuseakende lisamine oli ideaalne lahendus maja päevavalgusega varustamiseks seal, kus seda kõige rohkem vaja oli.

Sisemus harmoneerub veatult terrassiga, nii et suvekuudel on elutuba oluliselt suurem. Muidu on täiesti tõkkevaba kodu, nagu disainer ütleb, „nii väike kui võimalik ja nii suur kui vajalik.“ Franz Karner kirjeldab maja kui ühetoalist saali, mis koosneb integreeritud mööbliga varustatud erinevatest tsoonidest. Tisleriharidusega Karner on joonistanud ise maja iga nurga.

VELUX katuseakendega maja NeulengbachisArhitekt: Franz Karneri Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.; fotod: Patricia Weisskirchner

Franz Karner

Arhitekt

Soovitame oma õpilastel juba algusest peale mõelda jätkusuutlikkusele. Kursuse käigus avastavad nad päevavalguse tähtsuse jätkusuutlikkus projekteerimises ja õpivad, kuidas seda Daylight Visualizeriga oma projektides mõõta.

Arhitekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.; fotod: Patricia Weisskirchner

VELUX katuseakendel on selles eluviisis otsustav roll: nad ei lase mitte ainult valgust sisse, vaid võimaldavad ka kiiret õhuvahetust ruumis. Tänu pliidi kohal avanevale suurele katusele saab köögist väliala, kus kuum õhk ja toidulõhnad tõusevad taevasse. See suurim ava võimaldab ka maja pärast pikka ja palavat suvepäeva tõhusalt jahutada.

Graafika

Arhitekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.; fotod: Patricia Weisskirchner

Oma maja projekteerimisel viis arhitekt läbi päevavalguse simulatsiooni, nagu seda teevad tema õpilased. Tänu kogutud kogemustele – nüüdseks on ta juba seitse aastat VELUXiga koostööd teinud – kujunes päevavalgus hoones just selliseks, nagu ta seda ette kujutas. Samuti näeb hoone sisemus välja täpselt selline, nagu Daylight Visualizer pildid lubasid. Poolteist aastat hoolikat planeerimist ja puitkonstruktsioonide valimist võimaldasid hoone püstitada kõigest viie kuuga. Tegelikult kulus hoone välisseinte püstitamiseks vaid paar päeva. Franz Karneri kava selle projekti raames oli paljudest arhitektidest väga erinev: ta ei soovinud igaveseks jälgi jätta. Ta lõi valgusküllase ja hubase elukoha, mis kestab minimaalselt energiat tarbides, kuni kaks elanikku seda vajavad.

Sellel objektil kasutatud VELUX tooted
VELUX lamekatuseaken CVP
Toote üksikasjad

Projekti üksikasjad

Projekt: Ühepereelamu
Asukoht: Neulengbach, Austria 
Arhitekt: Franz Karner
Aasta: 2015
Fotod: Patrizia Weisskircher / Franz Karner