{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Arhitekt: Charlie Luxton Design; fotod: Ed RS Aves

Paljude Suurbritannia külade piirialad kasvasid 1960ndatel aastatel linnakujunduseeskirjade muudatuste tõttu kiiresti, mille tulemuseks oli viimase paari aasta jooksul turule tulnud palju häid krunte koos aegunud, enamasti ühekorruseliste hoonetega. Kuigi enamik uusi omanikke lõhuvad majad maha ja alustavad nullist, lähenevad osad protsessile märksa keskkonnateadlikumalt.

Nii juhtus Charlie Luxton Designi klientidega, kes pöördusid büroosse pärast maatüki ostmist Cotswoldsis ja kujutasid ette täiesti uue maja ehitamist. Kuid Charlie Luxton, olles veendunud vajalikkuses viljeleda arhitektuuri keskkonnateadlikul moel, veenis neid kasutama vähemalt olemasolevat vundamenti.

Ehkki hoone lummab oma sirgjoonelise iluga, uuris Charlie Luxton projekti kohta ning rääkis süsinikdioksiidi heitmete vähendamisest ja loomulikust ventilatsioonist.

Üks ülekuumenemise vältimise olulisi punkte on hea katusesoojustus; Lamorna hästi soojustatud plekk-katus ei lase soojust maja sisse.

Põneva vihje Charlie Luxton Designi keskkonnateadlikult ehitamise strateegiatesse leiame nende büroo veebilehelt. Kuigi tekst on kergelt kirjutatud, on see täis täpset teavet, mis on silmi avav nii arhitektidele kui ka tulevastele klientidele.

VELUX katuseakendega uusehitusprojekt – maakodu Oxfordshire'is
Arhitekt: Charlie Luxton Design; fotod: Ed RS Aves

Charlie Luxton

arhitekt arhitektuuribüroos Charlie Luxton Design

Valgus siseneb majja kõigist suundadest. Valgus on peamine olenemata sellest, kas projekteerite päris nullist või ehitate hoonet ümber. Hea looduslik valgus siseruumides võib ruumi nii parandada kui ka rikkuda. Minu arusaamist mööda on arhitektuur valgusega maalimine, kontrastide loomine.

Arhitekt: Charlie Luxton Design; fotod: Ed RS Aves

„Siin kasutasime Integra akna automaatset versiooni: need töötavad hästi ja on töökindlad ning me kasutame neid sageli oma projektides. Ma ei ole seda meelt, et elu lihtsalt isikliku mugavuse nimel lihtsamaks teha, kuid kuna osadel inimestel ei pruugi olla piisavalt teadmisi, et siseruumide kliimat ise reguleerida, ulatab abikäe automaatselt tüüritud katuseakna vormis tehnoloogia. Tore, kui saame seda kasutada samaaegselt energiatarbimise vähendamiseks ja elutingimuste parandamiseks. Ma pooldan intelligentset tuge, mis ei nõua loodusest lahtiühendamist ega kontrollist loobumist. Tähtis on võimalus, et saad hommikul ise akna lahti teha ja kuulda linnulaulu,“ selgitab Charlie Luxton.

Graafika

Arhitekt: Charlie Luxton Design; fotod: Ed RS Aves

Maja idatiiba lisatud korrusel on kaks suurt magamistuba, garderoob ja kaks privaatset vannituba.

Ruume valgustavad mitmed VELUX aknad; väiksemad toad toetuvad neile täielikult.

Trepi kohal asuv ava annab esimesele korrusele seniitvalgust.

Tänu erikujulisele katusele, siseneb valgus avarasse hubasesse kööki kõikidest suundadest.

Sellel objektil kasutatud VELUX tooted

VELUX katuseaknad (GGU)
Toote üksikasjad

Projekti üksikasjad

Projekt:  Ühepereelamu
Asukoht: Oxfordshire, Suurbritannia
Arhitekt:  Charlie Luxton Design
Aasta: 2017–2018
Fotod: Ed RS Aves