{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
asukohaplaan
Arhitekt: SPPA Architekten

Šveitsi põhjaosas Schaffhauseni kantoni rohelistel küngastel, mitte kaugel Reini jõest, keset viinamarjaistandusi seisab vana ait. Neli sajandit on seda kasutatud nii veini pressimiseks kui ka koosviibimisteks. Ajaloolise väärtusega pole mitte ainult hoone ise, vaid ka see, kuidas see viinamarjaistanduste vahel asetseb. 2007. aastal otsustas kohalike veinitootjate ühistu investeerida turismi. 2010. aastal korraldati veinipressihoone renoveerimise konkurss, mille eesmärk oli ajaloolise paiga rikastamine kaasaegse programmiga. Ühistu vajas uut, multifunktsionaalset ruumi pidude ja ürituste korraldamiseks, samuti väikest restorani koos nn „veiniraamatukoguga“.

SPPA Architekten otsustas säilitada vana aida võimalikult ajaloolisel kujul. Fassaadiavasid ei lisatud, ainult sissepääsuuks asendati uuega, mis oli kujundatud nii, et see sobituks välispinnal laudisega. Lava ja poolkorrus, mis asusid ruumi teises kütteta osas, said lihtsalt uue ja tasase põrandakatte.

Tegelik vana veinipress toodi aida nurgast oma aida idaküljel asuvasse uude betoonruumi kõikidele möödakäijatele vaatamiseks. Selle uue hoone ja aida vaheline avar ruum viib sissepääsu juurde ja seda kasutatakse restorani välialana. Läänes on köögi ja personali jaoks eraldi tehniline sissepääs. Uues maa-aluses osas asuvad restorani kõrval üritusteruum, köök ja kõik vajalikud tehnilised rajatised: kõik asuvad piki suurejoonelist koridori, näidates uue ja vana hoone kohtumist.

 Osterfingeni veinitehase laiendus VELUX katuseakendegaArhitekt: SPPA Architekten; fotod: Jürg Zimmermann

Peter Trachsler

SPPA Architekteni partner

Meie idee, ehkki esmapilgul ekstravagantne, oli väga ratsionaalne. Me ei tahtnud olemasoleva hoonega konkureerida, kuna meile meeldib selle massiivne välimus ja eraklikkus maastikul. Niisiis pakkusime välja hoone, mis polegi hoone, vaid lihtsalt ruumid aida taga künka all.

Arhitekt: SPPA Architekten; fotod: Jürg Zimmermann

„Vertikaalne valgus oli meie projektis ainus võimalus, variant, mis meile väga meeldib. Aknarida pidi algselt koosnema ovaalsetest avadest. Kuna arendasime projekti pärast võistluse võitmist edasi, pidime asju lihtsustama. Ovaalsed klaasid asendati VELUX katuseakendega. Teadsime tooteid oma varasematest projektidest: renoveerimistööde käigus puutume sageli kokku päevavalgust vajavate pööningutega. Siin asuvad katuseaknad järsu kallaku tõttu ruumi laest oluliselt kõrgemal torude sees. Tegime need valguse optimaalseks jaotamiseks nurga all, nii et katuseaknad on interjöörist vaevu nähtavad," selgitab arhitekt Peter Trachsler

Graafika

Arhitekt: SPPA Architekten; fotod: Jürg Zimmermann

Torude seintesse on peidetud pikad elektrituled, mis suurendavad päevavalgust ja paistavad piki põhjaseina asetatud veininäitusele. Ka siin täidab vorm rohkem kui ühte funktsiooni: lisaks veini näitamisele toimib sein ka akustilise paneelinna ja peidab ventilatsioonisüsteemi. Täpselt valatud betoonlagi on inkrusteeritud sobivat värvi akustiliste paneelidega.

Sellel objektil kasutatud VELUX tooted
VELUX INTEGRA® Katuseaken GGU
Toote üksikasjad

Projekti üksikasjad

Projekt: veinikelder 
Asukoht: Osterfingen, Šveits 
Arhitekt: SPPA Architekten 
Aasta: 2015
Fotod: Jürg Zimmermann