{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
asukohaplaan
Arhitektuur: Architektur Strobl ZT GmbH

Maja ajalugu on huvitav. Teise maailmasõja ajal tabas seda pomm ja see ehitati ümber madalama ebasümmeetrilise uue katusega, mis ei sobinud naabrite selge katusejoonega. 2008. aastal innustas vana ainese renoveerimisvajadus isa ja poega muutma õpilasuuring projektiks.

Vasakul ja paremal asuvate viilkatustega kooskõlas kavandati uus sümmeetriline katus, mis lisaks kogu fassaadile pikisuunalise klaaspaketi sisseviimisele andis võimaluse tõsta allpool asuvate korterite lagesid.

Olemasoleva maja peale ehitamine tähendab palju piiranguid, eriti konstruktsiooni ja südamike kaudu. Ventilatsioonikanalid peavad suunduma üles ja laiendus peab seisma olemasolevate kandvate seinte peal. Kuna ala asub keset linna, tuli kindlasti kasutada tõhusat ja eelvalmistatud konstruktsiooni, mida sai kohapeal minimaalse ajaga kokku monteerida. Strobl otsustas kasutada selles projektis ka ristkihtliimpuitu. Materjal on ökoloogiline, tehases lõigatakse plaadid õigesse mõõtu ja monteeritakse kohapeal kokku. Ristkihtliimpuit (CLT) on kerge, mis on ajalooliste katusekõrgenduse puhul veel üheks oluliseks aspektiks.

VELUX katuseakendega korter GrazisArhitektuur: Architektur Strobl ZT GmbH; fotod: Patricia Weisskirchner

Martin Strobl Jr

Strobl Architektur

VELUX on meie büroo pikaajaline partner. Muidugi, tooted on suurepärased, kuid enim hindan ma neid partnerina, kellega ma saan rääkida, kui tekib kahtlusi päevavalguse planeerimise osas – lisasime katuseaknad just tänu VELUXi analüüsile.

Arhitektuur: Architektur Strobl ZT GmbH; fotod: Patricia Weisskirchner

Valgusest üleujutatud ruumide loomine ei ole lihtne kaitsealal, kus magamisruumid ei tohi olla pikemad kui 50% maja pikkusest. Õnneks võeti kohe projekteerimisprotsessi alguses arvesse õige päevavalguse jaotus. Martin Strobl jr kirjeldab, kuidas see juhtus: „VELUXi esindaja külastas bürood, et rääkida ühest teisest projektist. Laual lebasid ka Schillerstrasse esimesed eskiisid, nii et arutasime ka neid. VELUX Daylight Visualizeriga loodud 3D-mudel näitas, et nii nurgad kui ka lagi olid alavalgustatud.“

Graafika

Arhitektuur: Architektur Strobl ZT GmbH; fotod: Patricia Weisskirchner

Uus privaatne trepp viib valguse suunas, avarasse pööningukorterisse. Vanalinna katuse kuju reguleeriva eeskirja tõttu on ainult köögil vertikaalne sein ja ühendus rõduga. Kõik teised ruumid on valgustatud ja ventileeritud ülevalt.

Funktsioonid paiknesid olemasolevate šahtide ja torude ümber, mille tulemuseks oli ruumide huvitav tüpoloogia. Magamistoad on traditsioonilised; nende proportsioonid meenutavad allolevaid kortereid. Keskel on valguses üle ujutatud vannituba, mis valgustab koridori läbi lõpus asuva akna. Koridor ja läbikäidav köök ühendavad klassikalisi ruumiproportsioone meenutades šahtide abil kaheks tsooniks jagatud avatud elu- ja söögitoaga.

Poolläbipaistva valge kattekihiga kaetud kuusevineerist konstruktsioon on seest nähtav ja selle peen muster asendab muid seinakaunistusi.

Sellel objektil kasutatud VELUX tooted
VELUX katuseaken (GGL)
Toote üksikasjad
Elektriliselt juhitavad katuseaknad (GGL)
Toote üksikasjad

Projekti üksikasjad

Projekt: Katusekorruse renoveerimine 
Asukoht: Graz, Austria 
Arhitekt: Architektur STROBL ZT GmbH
Aasta: 2015
Fotod: Patrizia Weisskirchner / Oliver Wolf