VELUX katuseaknad – kasutusjuhised

Kuidas VELUX katuseakent identifitseerida

Kõikidel pärast 1968. aastat toodetud VELUX katuseakendel on andmeplaat, millel on kirjas täpsed andmed akna kohta – see asub raami ülemises paremas nurgas tuulutusklapi taga.

1. Tüüp
2. Suurus
3. Variant
4. Tootmiskood

Kus asub andmeplaat?

Puidu hooldus

Puidule on tehases tehtud esmane töötlus, see on viimistluskattega kaetud ning seda võib puhastada tavaliste olmepuhastusvahenditega. Seda peab järeltöötlema vähemalt iga nelja aasta tagant ja alati, kui selleks tekib vajadus. Aknaid, mis puutuvad kokku kuumuse, tugeva päikesevalguse ja/või väga suure niiskustasemega (näiteks köögis või vannitoas), tuleb siiski töödelda vähemalt iga kahe aasta tagant.

Pinnahooldus: Eemaldada pinnatöötlus (lakk või värv). Veenduda, et pind on puhas ja kuiv ning kanda puidule krundikiht. Kui see on kuivanud, kanda pinnale vee baasil akrüüllaki või -värvi kiht (järgida alati tootja juhiseid). Sama meetodiga parandada kohad, kus lakk või värv on kahjustatud. VELUX pakub originaallaki või -värviga paranduskomplekti.

Puidu töötlemisel on oluline katta tihendid, et lakk või värv nendelt maha ei kuluks, sest vastasel korral muutuvad tihendid jäigaks ja kõvaks ning kasutuskõlbmatuks.

Klaasi puhastamine

Välimise klaasi puhastamiseks pöörata raami 180 kraadi. Raami tuleb fikseerida metallriivi libistamisega külgmise lengi allosas olevasse läbiviiku. Selles turvaasendis saab puhastamisel kasutada mõlemat kätt. Puhastada klaaspakett pehme puhta ebemevaba lapi, seemisnaha, mitteabrasiivse käsna või puhta aknakaabitsaga, mis ei ole metallist. Klaasi puhastamiseks piisab tavaliselt puhtast veest. Kasutada võib ka tavalisi mitteabrasiivseid olmepuhastusvahendeid. Klaaspaketi puhastamiseks sobib kõige paremini pehme vesi. Seega soovitame kareda veega piirkondades lisada veele pehmendamiseks pisut puhastusvahendit või pühkida pärast puhastamist ära kogu liigne vesi.

  • Vältida silikooni sattumist klaasile 
  • Mitte kasutada abrasiivseid osakesi sisaldavaid puhastustooteid 
  • Mitte kasutada klaaspaketi puhastamiseks keemilisi tooted 
  • Vältida klaasi kokkupuudet teravate või abrasiivsete esemetega, sealhulgas ehetega 
  • Mitte kunagi proovida mustust aknaklaasilt eemaldada, ilma seda eelnevalt veega niisutamata 
  • Kui akna läheduses tehakse ehitustöid, kaitsta klaasi puhta kilega, et vältida sellele söövitavate või abrasiivsete pritsmete või plekkide sattumist. 

Õhufiltri puhastamine

Veepleki puhastamine

Selleks, et vihmavesi saaks vabalt ära voolata, eemaldada kord aastas akna ümber olevalt veeplekilt lehed ja muu praht.

Lumi ja jää

Pikkade külmaperioodide ja rohke lumesajuga piirkondades võib katusele koguneda palju lund ja jääd ning VELUX katuseaken võib pikaks ajaks lume ja jääga kattuda. 

Temperatuuri tõustes on aken tihti üks esimestest kohtadest, kus lumi ja jää sulama hakkab.

Oluline on kindlustada, et vesi saab katuselt ja ümbritsevatest rennidest ära voolata.

Kondensatsioon

Kui akende klaaspaketile tekib kondensaat tähendab see, et ruumi tuleb tihemini tuulutada. Regulaarne tuulutamine on parim viis vältimaks vee kondenseerumist akna klaaspaketile.

Niiskustaseme piiramine:
  • Võimalusel mitte kuivatada pesu siseruumides. 
  • Sulgeda köökide ja vannitubade uksed. 
  • Tuulutada regulaarselt viie minuti jooksul vähemalt kolm kuni neli korda päevas
  • Võimalusel tagada püsiv ruumitemperatuur, mis on vähemalt 20 °C.