Näpunäiteid ja nipid, kuidas tuua loodus oma koju!

09.02.2022

Linnas elamise üks suurimaid miinuseid on väliruumi vähesus – seda eriti külmal talvel, mil inimesed kipuvad palju vähem loodusesse minema. Kas teadsite, et veedame 90% oma elust nelja seina vahel ja meie kodud on nii hästi isoleeritud, et päikesevalgust ja värsket õhku napib? Loodusega ümbritsetud olemisel on palju eeliseid, alates stressitaseme vähendamisest kuni meie produktiivsuse ja loovuse suurendamiseni. Nii et parim, mida saate teha, on veeta nii palju aega väljas kui võimalik! Kuid saate oma füüsilise ja vaimse heaolu heaks palju ära teha, pöördudes tagasi oma juurte juurde ja ümbritsedes end loodusega ka kodus, sest looduslikel elementidel on kalduvus luua rahulikku õhkkonda, mis muudab teid lõõgastunuks ja õnnelikumaks.

Siin on mõned näpunäited, kuidas tuua loodus oma koju!

Valige looduslikud elemendid

Olgu see kivi, puit, puuvill, vill või siid, need materjalid kõnetavad loodust! Valige käsitööna valminud puitmööbel, naturaalse männipuidust viimistlusega aknad, siidist või villast kodukaunistused! Rääkimata sellest, et näiteks kivisein oma elutoas võib teid ja teie kodu kindlasti emakesele Maale lähemale tuua. Kui otsite mööblit või sisekujunduselemente, otsige maalähedase võluga antiikesemeid, et anda oma kodule orgaaniline välimus.

Foto: Vlada Karpovich 

Laske valgus sisse

Üks parimaid viise looduse oma koju lubamiseks on loodusliku valguse parim ärakasutamine. Lihtne nipp iga ruumi elavaks ja värskeks muutmiseks on lasta päikesevalgusel sinna siseneda. Päevavalgus võib tõsta meie tootlikkust, avaldada suurt mõju meie meeleolule ja suurendada meie loovust. Kui soovite oma kodus suurendada pinda, mille kaudu päevavalgust ja värsket õhku sisse pääseb, võite paigaldada katuseaknad – nii näed enda kohal isegi terve päeva taevast. Päikesevalguse lisaeelis on ka see, et see aitab säilitada tervislikku biorütmi ja reguleerida paremini unehormoone.

Looge taimedega roheline oaas

Roheliste taimede omamine on parim viis loodust oma koju tuua. Neil, kes pole suured hobiaednikud, võivad olla vaid mõned taimed, mille eest on lihtne hoolitseda, näiteks kaktused, sansevieria või yucca palmid, kuid need, kes armastavad taimi, saavad mängida erinevat tüüpi ja suurusega taimedega, et luua täiuslik siseruumide džungel. Mõelge, kuhu need oma kodus paigutate ning kui palju päikesevalgust ja niiskust nad saavad ja vajavad.
Lisaks, kui soovite, et värsked ürdid oleksid saadavalt aastaringselt, võite teha oma koju ka väikese ürdiaia! Maitsetaimed ei näe mitte ainult kenad välja, vaid ka lõhnavad suurepäraselt ja neid saab ka kogu köögis väikestesse pottidesse panna.

Foto: Ksenia Chernaya

Kasutage looduslikke värve

Kui eelistate loomulikku hõngu, siis on loogiline kasutada oma kodus maapealsete toonide värvipaletti, näiteks rohelist, sinist ja pruuni erinevaid toone. Must, valge ja hall on samuti suurepärased valikud, kuid oluline on värvipalett täpselt planeerida, et te ei hakkaks oma kodu üle kaunistama. Sellega võite muuta oma kodu ebaharmooniliseks, nii et teil on vastupidine efekt, kui algselt kavatsesite saavutada. Lille- või palmimotiividega taustapiltide hankimine võib samuti olla suurepärane idee!

Kaunistage oma kodud loodusest inspireeritud piltidega

Mis on lihtsam kui riputada seinale kena maastikufoto? Looduspiltide vaatamine võib vähendada viha, hirmu ja stressi ning tõstab meeldivaid tundeid. Parim on see, kui riputate üles mõne enda tehtud foto mõnest kenast metsast, järvest või mäest, kus olete käinud. Siis meenutab pilt meeldivate tunnete kõrval ka head mälu, tõstes endorfiini taset.

Foto: Hazel Marie