Kas sa elad pööningukorrusel juba kümme või kakskümmend aastat? Või kolisid sinna alles nüüd, aga see tundub natuke... ajast ja arust? Nii võib see tõesti olla. Seepärast tahame sind julgustada tegema oma elus muutus. Vaata oma pööningut teise nurga alt! 

On aeg üle kontrollida katuse soojustus, ruumide küte, akende ja põrandate kvaliteet. Samuti tuleks üle vaadata katusealuste ruumide kasutus ja kogu oma pööningu pind maksimaalselt ära kasutada. Pea nõu arhitektiga praeguse päevavalguse hulga osas ja mõtle, millist kasu toob sulle teise päevavalgusallika lisamine. 

Kas tead, mis on katuseakende mõte? VELUXi poolt läbi viidud uuringu kohaselt on vajadus katuseakende järele ajendatud ratsionaalsetest kaalutlustest. 70% vastanutest ootab, et katusaknad suurendavad nende elamispinda, ja 51% ootab, et need muudavad elu mugavamaks.

Pööningu ümberkujundamise viis põhimõtet

1. Suurem aknapind

Kui oled juba mõne aasta pööningukorrusel elanud, siis oled võib-olla märganud selle puudusi ja asju, mis võiksid olla teisiti. Üheks puuduseks võib olla ebapiisav päevavalgus. Päevavalgusega täidetud kodus on tagatud meeldiv sisekeskkond. Kui lisad sellele värske õhu igas ruumis, lood tingimused tervislikuks ja õnnelikuks koduks. 

Kui päevavalgust napib, mõtle, kas sinu koju tuleks lisada rohkem aknaid. Katuseaknad lahendavad selle probleemi pööningul. Tegutse kaalutletult ja palu abi spetsialistilt (nt arhitektilt, paigaldajalt või ehitusfirmalt), et aknad saaksid korralikult paigaldatud.  Ideaalsele valgustusele aitab kaasa ka akende jaotus esimesel ja teisel korrusel, mis võib parandada päevavalguse hulka majas kuni 40% võrra.

2. Dünaamiline päikesekaitse

Välise päikesekaitse kasutamine aitab suvel kaitsta ruumi ülekuumenemise eest. See toimib kui isolatsioonikiht, mis aitab hoida kodus meeldivat temperatuuri mitte ainult suvel, vaid ka talvel. Samuti aitab see säästa energiat, mis muidu kuluks kütmisele.

3. Hübriid-ventilatsioonisüsteem

Tõhus ventilatsioonisüsteem on nn hübriid-ventilatsioonisüsteem, milles on ühendatud mehaaniline ja loomulik ventilatsioon akende ja kütte automatiseerimise läbi. Põhimõtteliselt aitavad aknad suvel hoonet loomulikul viisil jahutada korstnaefekti kaudu, mis aitab kaasa tõhusale õhuvahetusele. Talvel aitab mehaaniline ventilatsioon säilitada head siseõhu kvaliteeti ja vähendab õhuniiskust. Tõhus ventilatsioonisüsteem tähendab tervislikumat maja. See hoiab ära hallituse tekke või kõrge õhuniiskuse, mis on tavalised hingamisteede haiguste ja allergiate vallandajad.

4. Täiustatud soojustusega ümbris

Kui mõtled pööningu ümberehitusprojektile, on õige aeg hinnata maja ümbrise soojustuse kvaliteeti. See koosneb soojustatud fassaadist ja katusest. Korralikult soojustatud fassaad ja katus koos kaasaegse küttesüsteemiga aitavad optimeerida kodu energiatõhusust ja soojusmugavust. Kaasajasta küttesüsteem, et see hõlmaks nii põrandakütet kui ka kaasaegseid radiaatoreid. Võrreldes algse olukorraga vajab maja pärast seda 80% vähem energiat.

Pööningu renoveerimine võib pikas perspektiivis tähendada märkimisväärset energiasäästu. Ühekordne suurem investeering tasub end mõne aastaga ära.

5. Nutikas kodu

Kui sul on võimalus oma elu lihtsamaks teha, siis peaksid seda kasutama. Intelligentne majapidamine ei muuda mitte ainult sinu elu veidi lihtsamaks, vaid muudab ka sinu koduse elukeskkonna tervislikumaks. Kui sinu plaanide hulgas on pööningu renoveerimisprojekt, siis mõtle ka oma kodu nutikamaks muutmisele – esimene samm selle suunas on temperatuuri, niiskuse ja CO2-taset mõõtvate andurite paigaldamine. Kui vahetad välja vanad katuseaknad, saad nende asemele paigaldada elektriliselt või päikeseenergial juhitavad aknad. Niisugused aknad saavad tuulutada, aknakatted ette panna või vihma korral end sulgeda. Rakenduse abil saad süsteemi juhtida praktiliselt kõikjalt.

Kuus kuud kestnud ehitustööd olid seda igati väärt. Teadsime täpselt, mida tahame, ja viisime selle sammhaaval ellu.

Vivian ja Matthias, majaomanikud

Paigaldaja paigaldamas uut VELUX katuseakent.

Erinevad toad sinu projektis?