Millist tüüpi kodu sa planeerid?

Uue kodu planeerimisel tuleb alustada … katusest! Katuse tüüp määrab siseruumide kuju ning erinevate katuseaknalahendustega saad kohandada ruume vastavalt oma soovidele ja vajadustele. Siin on kolm kõige levinumat katuseaknatüüpi koos võimalustega, mida need pakuvad.

Kaldkatus

Kaldkatus pakub palju võimalusi kauni ruumi loomiseks, millel on ka praktilised eelised! Kaldkatuse all olevale pööningule saab ehitada terve korteri või ainult ühe või kaks tuba, mis on mõeldud kohaks, kus on erakordselt hea olla!

Uute katuseaknalahendustega on lõputud võimalused eluruumide loomiseks kaldkatuse all asuvale pööningule ja selle sageli unustatud ruumi veelgi paremaks kasutamiseks. Luba me tutvustame sulle mõningaid ideid.

  • Imeliselt romantiline magamistuba – kujuta ette vaadet tuhandetele tähtedele, mille all sa igal õhtul magama jääd…
  • Kõige »lahedam« tuba lastele – alates lõbusast mudilaste mängutoast kuni teismeliste turvalise privaatsusoaasini. Pööning on üks põhjatult põnev koht!
  • Korter linna kohal – korter, kust on vaade linnale, mida saad imetleda terrassilt või rõdult, ja kuhu tänavamüra ei kosta.
  • Suurepäraselt sisustatud pööningutoad – kasuta tihedalt asustatud piirkondades oma ruum paremini ära ja sul on kõik olemas: aed, parkimiskoht ja piisavalt ruumi kogu perele.

Lamekatus

Lamekatus on moodsas arhitektuuris trendikas lahendus, sest sel on mitmeid eeliseid, mida sellise katusega majas elavad inimesed hindavad. Nende iseloomulik kuju on kaasaegse disaini oluline element. Lamekatused pakuvad täiendavat välisruumi ning kui nendele paigaldada aknad, saavad katuse all olevad ruumid täidetud päevavalguse ja värske õhuga. Heida pilk lamekatuste peamistele eelistele.

Rohkelt loomulikku valgust, ruumi ja stiili ülemistes tubades – lamekatuseakende ja päikesetunnelitega saab valgustada lamekatuse all asuvate ruumide igat nurka, isegi neid, mis on välisseintest kõige kaugemal.

  • Ilmastikukindlus – lamekatused on tuule suhtes vähem tundlikud ning kui katus on korralikult tehtud, siis ei teki probleeme sademete või vee äravooluga.
  • Väiksem soojuskadu – moodsad lamekatusega majad on energiatõhusamad.
  • Erinevad võimalused katusepinna kasutamiseks – katusele saab paigaldada päikesepaneelid, katuse saab muuta terrassiks või luua sinna aia või haljasala.

Bangalo

Bangalotel või ühekorruselistel peremajadel on mitmeid eeliseid, kuid samal ajal nõuavad need ka mõningaid kompromisse. Majas ei ole treppe ja enamikust tubadest saab olla otsepääs aeda. Ent teisest küljest on sellise maja põrandaplaan tavaliselt suurem. Selle tulemuseks on halvem valgustus akendest kaugemal asuvates kohtades või mõnel ruumil maja keskel ei pruugi aknaid üldse olla. Mis oleks kompromiss? Katuseaknad ja päikesetunnelid.

Õigete lahendustega saab isegi väiksema bangalo muuta avaraks meeldivaks ja tervislikuks koduks, kus kõik ruumid on täidetud päevavalguse ja värsket õhuga!

  • Bangalod avaldavad muljet kõrgete lagedega ja ainulaadse avaruse tundega.
  • Paigutades aknad kõrgemale ja katuseharjale lähemale, leiab päevavalgus tee maja igasse nurka.
  • Elektriliselt juhitavaid VELUX katuseaknaid saab avada ja sulgeda eemalt. Need on varustatud päikeseenergial töötava ajamiga, mis võimaldab akende elektrilist juhtimist kohtades, kus puudub elektrivarustus.

Kuidas muuta oma uus kodu veelgi paremaks?

Valgemad ja avaramad toad

Rohke päevavalgus, mis täidab kogu maja, paneb end tundma mugavalt. Katuseaknad muudavad ruumid näiliselt suuremaks, kui need tegelikult on, luues avaruse tunde. Katuseakendest tuppa tulev valgus muudab iga nurga ilusaks ja katuseakendega ruumidest saavad tihti kodu kesksed ja kõige meeldivamad paigad.

Valged ja õhulised ruumid muudavad kodu ilusamaks, kuid loomulik valgus teeb palju head ka tervisele ja aitab end hästi tunda. Sisekujundajad püüavad kujundada ruume loomuliku valgusega arvestades ning igal võimalusel seda maksimaalselt ära kasutada.

Energiatõhusus ja soojustus

Maja energiatõhusust mõjutavad paljud erinevad tegurid. Hoone asukoht ja orientatsioon, fassaadi tüüp, katuse tüüp ja kalle, soojustus ning akende, nii klassikaliste kui ka katuseakende paigutus ja arv.

Erinevat tüüpi katuseakende, nende paigutuse ja tarvikute, näiteks väliste aknakatete, kardinate ja varjudega saab energiatõhusust oluliselt parandada ning kohandada vastavalt ilmaoludele ja aastaaegadele. Siinkohal on klaasi tüüp, klaasikihtide arv, klaasi katted ja lengi soojustus väga olulised, sest need filtreerivad päikesekiirte soojust, määravad klaasi ja akna soojusläbivuse ning suurendavad helipidavust.

Õhukvaliteet

Siseõhu kvaliteet mõjutab märkimisväärselt tervist ja mugavust. Kolm kõige olulisemat õhukvaliteedi näitajat on CO2-tase, lenduvate orgaaniliste ühendite tase ja õhuniiskus. Nende hoidmine ohutul tasemel muudab elamise siseruumides meeldivaks ja tervislikuks ning parandab vaimset võimekust, näiteks keskendumis- ja tähelepanuvõimet.

Õhukvaliteedi taseme hoidmiseks on oluline lasta sisse värsket õhku. Tuulutamist saab teha käsitsi või automaatselt kauglüliti või rakenduse abil. Sel viisil saab aknaid individuaalselt programmeerida nii, et need avaneksid erinevatel aegadel päeval või öösel. Ning vihmaanduri abil sulguvad aknad automaatselt, kui tuulutamise ajal hakkab vihma sadama. Samuti on võimalik kasutada süsteemi, millel on sisseehitatud siseruumide kliimaandurid ja reaalajas ilmaprognoos.

Paigaldaja paigaldamas uut VELUX katuseakent.