Kätte on jõudnud aeg katuseaken välja vahetada. Kas pole? 

Sinu katuseaknad on juba vanad ja sa mõtled nende väljavahetamisele… on see nii? Kui kaua katuseaknad keskmiselt kestavad? Kas neil on üldse kindel kasutusiga? Kuidas teada saada, kas sinu aken või aknad on vanad? Mida „vana” üldse tähendab? Me näitame sulle, mida vaadata ja otsida enne lõpliku otsuse langetamist. Teisisõnu: me paljastame sulle kõige levinumad „märgid, et katuseaken tuleb välja vahetada”.  

Esimesed märgid 

Sinu vana katuseakna paigaldamise täpne kuupäev ei ole peamine tegur, mille alusel otsustada, kas aken tuleks välja vahetada. On teisi märke, mis ütlevad sulle kohe, et aeg on kätte jõudnud – see kehtib isegi siis, kui tegid paigaldamise ajal, mil tehnoloogia ja konstruktsiooni tase ei olnud lihtsalt sama mis tänapäeval, olemasolevatest parima aknavaliku. Millised need märgid on? Kui klaas läheb pidevalt uduseks, on see juba selge näitaja. Pragunenud puitpind on veelgi selgem ja kindlam näitaja. Veel üks märk on hallitus: kui aken või selle ümbrus on hallitanud, ja katusega seoses pole probleeme tuvastatud, siis võib aknaga olla midagi valesti – sel juhul lõpeta vaagimine katuseakna vahetamise plusside ja miinuste üle, sest miinuseid enam ei ole! Asu kohe tegutsema! 

Ja mõned natuke ilmsemad märgid…  

Sinu vanadel katuseakendel võivad olla nähtavad kahjustused, mis viitavad ilmsemalt sellele, et vahetamine on hädavajalik. Näiteks kui katuseaken ei sulgu korralikult puidu deformeerumise tõttu. See on kindel märk, et on aeg! Vahetamise peale võid mõtlema hakata ka siis, kui katusekonstruktsioonis on puudusi. Samuti võib katuseaken olla aastakümnete jooksul kondensaadi tõttu kahjustunud… see on jällegi klassikaline (ja kergesti tuvastatav) katuseakna vahetamise põhjus.  

Väike eksperiment ja suur väärarusaam 

Pane käed katuseakna lähedale. Kas tunned külma õhku? Kas aknaklaas on seestpoolt väga külm? (Märkus: mis tahes juhul on klaas katuse kõige külmem konstruktsioonielement, see on alati külmem kui seinad). Külm õhk klaasi lähedal ja/või väga külm klaas võiksid olla (tüüpilised) näitajad, et katuseaken vajab väljavahetamist! 

Kas suviti on katuse all talumatult kuum? Inimesed võtavad seda tõenäoliselt kui tõsiasja, arvates, et katuse all on suvel juba iseenesest kuum. See on täielik väärarusaam. Korraliku katuse- ja seinte soojustusega ning konkreetsele katusekonstruktsioonile kohandatud ventilatsiooniga (nt ventilatsiooniplaadid) ja õige katuseaknalahendusega saad kaitsta oma pööningukorruse ruume kõige kuumemate suvepäevade eest. 

Katuseakende väljavahetamine energia säästmiseks 

Kui katusealune on üldises halvas seisundis ja sa kavatsed olukorra parandamiseks midagi ette võtta, tuleks üle vaadata üldine lähenemine probleemile: küsi endalt, mida sa oma pööningukorruselt ootad? Mugavust ja valgust? Need on ilmselt kaks esimest asja, mis sul pähe tuleval. Kuid ära unusta ka energiatõhusust. Kui energiasääst on sinu jaoks oluliste punktide hulgas, siis ei saa sa sellest kasu mitte ainult pikemas perspektiivis, vaid see tasub ennast ära kohe. 

Pea meeles: kui otsustad teha remonditöid energiasäästu nimel, pead mõtlema laiemalt! Katuse või plaadi hea ja pidav soojustus on üks asi, vanade katuseakende väljavahetamine aga teine ja niisama oluline. Jah, uued katuseaknad on energiasäästliku kodu juures määrava tähtsusega, sest aken on midagi enamat kui vaid klaas… uue katuseaknaga käivad kaasas ka olulised paigalduselemendid ja tarvikud, mis võivad olla vaevu nähtavad, kuid on energiasäästliku kodu olulised elemendid. Uus katuseaken, see on parem soojustus, rohkem säästetud energiat, rohkem päevavalgust ja hooldusvajaduse puudumine.  

Aknasoojustuse testimine  

Kas sinu vana katuseakna soojustus on halvas seisukorras? See näitab taaskord vajadust katuseakna vahetuse järele. Ent kuidas teada, et akna soojustusega on probleemid?  

Siin on väike test. 

Kui talvekuudel on akna lähedal külm, tähendab see, et õhk liigub sisse ja välja ning aken ei pea tuult.  

Kui klaas on hägune, siis on klaaside vahel olev täide lekkinud ning akna soojapidavus on oluliselt vähenenud. Koos uue kolmekordse klaasiga katuseaknaga saad ka uue soojustuse ning ei pea muretsema väärtusliku soojuse kao pärast!  

Lõpeta vigade parandamine… Loo selle asemel oma unistuste kodu 

Kui on vead, siis üritavad inimesed neid parandada. Kas pole õige? Jah. Loomulikult. Ent kui asi puutub meisse, siis me anname sulle teistsugust nõu… me soovitame sul parandamisest kaugemale vaadata. Ava oma perspektiiv. Võta oma praegusi probleeme kui suurepärast võimalust luua midagi paremat! Soojustusprobleemide avastamine võib kiiresti viia sinu unistuste kodu loomiseni. Seega küsimus on selles, kuidas sa asjale lähened. Rääkimata sellest, et katuseaknad on läbinud tõsise arenguprotsessi. Need, kellel on näiteks käsitsi juhitavad aknad, saavad nüüd lasta paigaldada elektrilised või päikeseenergial töötavad.   

Kui järgid meie soovitust ja reageerid kiirelt märkidele, mis viitavad katuseakende vahetamise vajadusele, saab sinu pööningukorrusest valge ja hubane ruum, kus on erakordselt mugav. Kuid selle saavutamiseks on sul vaja usaldusväärset partnerit, kes sind su teel saadab. 

Kui kätte on jõudnud katuseakende väljavahetamise aeg, siis on kätte jõudnud VELUXi aeg 

Kui otsustad oma vana katuseakna välja vahetada ja valid mõne VELUX lahenduse, väheneb sinu energiatarbimine, kui probleemi allikas oli ainult aken. Lisaks on ruum talvel 1–2 kraadi soojem. Suvel saab katusealuse ruumi temperatuuri õigete tarvikute abil vähendada 5–6 kraadi võrra. See on vahe, mille VELUX saab tuua sinu arvetesse ja sisetemperatuuri. Rääkimata muudest kasudest.  

Loe veel artikleid

VELUX katuseakende lahendustel on palju eeliseid

Tutvu eelistega!

Miks VELUX?

Transforming Spaces

Meie päevavalguslahendused aitavad sul saada katuse alla täiendavat elamispinda ning parandavad sinu heaolu ja suurendavad kodu väärtust.

Sinu kodu väärtus suureneb

Võid olla kindel, et sinu investeering VELUX tootelahendustesse tõstab kinnisvara väärtust ja tasub end õigeaegselt tagasi.

Meelerahu sinu kodus

Meie lai kardinate ja aknakatete valik ning varuosade olemasolu tagab parima kliendikogemuse.

Oleme siin, et sind aidata

Meie meeskond on keskendunud sinu rahulolu tagamisele alates meiega ühenduse võtmisest kuni nõustamise ja lõpliku paigalduseni.

Kompromissitu kvaliteet

Sinu vajadused on meie prioriteediks. Oleme oma tooteid pidevalt arendanud ja täiustanud alates 1941. aastast ning need on loodud kestma.

Vastutustundlik valik

Paranda oma elukvaliteeti jätkusuutlike lahendustega, mis on kasulikud nii sulle kui ka planeedile.