Kuidas oma pööningut ise renoveerida?

Kas oled mõelnud oma pööningu renoveerimisele? Sedasi, et teed renoveerimistööd ise. Terve pööningu ümberehitamise või lihtsalt renoveerimise mitmete etappide ise tegemine võib tunduda hea mõte ja nii see tõepoolest ongi. Sellel on mitmeid eeliseid… tõestamine endale ja oma pere, et sul on lahtised käed, on vaid üks neist. 

Ära karda, tee asjaga algust! 

Kodu (või ainult pööningu) renoveerimise käigus võid komistada nähtavate ja nähtamatute takistuste otsa, mida on mõnikord üsna raske ületada nii rahaliselt, füüsiliselt kui ka vaimselt. On frustreeriv, kui tõded, et tähtajad lähenevad, kuid töö pole kaugeltki valmis. Samuti on raske leppida sellega, et ootused kvaliteedi osas olid liiga ambitsioonikad, arvestades seda, milline tulemus välja näeb. Selleks, et projekt vastaks sinu ootustele, on oluline eristada kahte liiki remonditöid.  

Esimesse kategooriasse kuuluvad need tööd, mis ei nõua tingimata spetsialisti oskusi, vaid mida saad ise piisava tahtmise korral ja mõningat lisateavet saades ise teha. Selleks, et saaksid alustada oma pööningu renoveerimise või ümberehitamise projekti realiseerimisega, oleme kokku kogunud rea samme, mida järgida, et saaksid hakkama ise ilma kedagi palkamata.  

Et luua midagi uut, tuleb vabaneda millestki vanast

Esimene asi, mida sul teha tuleb, on lõhkuda… kõlab kohutavalt, kas pole? Ometi on see absoluutselt oluline ettevalmistusetapp enne millegi uue ehitamist. (Isegi kõige ilusamad lilled kõigepealt närtsivad, et siis hiljem uuesti õitsele puhkeda.) 

Naljakas on see, et ettevalmistusel endal peab oma ettevalmistusetapp olema. Tõmba selga riided, mille võid vabalt mustaks määrida, ja alusta seejärel tapeedi eemaldamisega, kui see peaks seintel olema. Kasuta pahtlilabidat või tõmba tapeet maha käsitsi pärast seda, kui oled selle kas vee või spetsiaalse tapeedieemaldamise vedelikuga märjaks teinud. Kuigi erinevate põrandakattematerjalide eemaldamiseks universaalset meetodit ei ole, siis haamer ja peitel tulevad selle töö juures igati kasuks. Pärast iga etappi on oluline praht ära koristada, et sa ei jätaks maha jälgi, kui majas ringi liigud. Ülimalt tähtis on kanda ka kaitsevahendeid, kui töö seda nõuab. Samuti tuleb teadlik olla ohtudest, mis iga tööülesandega kaasnevad. Näiteks kui on vaja erinevatelt pindadelt liivapaberiga lihvides üleliigne materjal eemaldada, siis tekib tolm, mida ei tohi sisse hingata. Liivapaberiga töötamine ei ole muide kasulik mitte ainult liigse materjali eemaldamiseks, vaid see on ka õige meetod pindade värvimiseks ettevalmistamiseks.  

Kui oled ruumi kattematerjalidest puhtaks teinud ja lõpetanud liivapaberiga lihvimise, siis oled valmis asuma pööningu renoveerimistööde juurde. 

Kipsplaatide paigaldamine

Kipsplaatide oma jõududega pööningule paigaldamine võib olla keeruline töö, kuid selle oskuslikult tegemine tasub ennast ära, sest need plaadid on paigaldatult kasulikud mitmel põhjusel. Ise tegemine ei ole mitte ainult lihtsam ja kiirem kui professionaalse töömehe võtmine, vaid ka tekkivate ehitusjäätmete hulk on suhteliselt väike. Samuti räägib ise tegemise kasuks selle lahenduse paindlikkus ja kipsplaatide kerge kaal, rääkimata nende hõlpsast kasutamisest kaldkatuste all. Kui paigaldad kipsplaadid, saab lihtsa vaevaga vedada ka elektrijuhtmed seinte tagant. Kipsplaadid sobivad nii vaheseinte kui ka fassaadiseinte katmiseks. Nende paigaldamine on suurepärane mõte, et peita konarused või muud defektidega seinaosad. Kipsplaadid sobivad hästi ka lakke. Ripplagi on suurepärane valik, kui lagi on liiga kõrge või kui soovid mõnda täiendavat sisustuselementi ja spetsiaalset valgustust. 

Värvimistööd

Värvimise juures on koostööpartner number üks sinu kujutlusvõime. Pea meeles: ühe pinna värvimise juures ei pea kasutama ainult ühte värvi.  

Kuid enne värvimistöödega alustamist pead siiski kindlaks tegema, milliseid tööriistu sul vaja läheb, ning sul peab olema välja arvutatud, kui palju värvi hinnanguliselt kulub, et seejärel osta sellest kogusest 10% rohkem värvi. Enne, kui otsustad kindla värvi kasuks, osta väike proovikogus. Nii ei pea sa kogu värvi ära viskama, kui selgub, et see ei sobi kohta, kuhu sa seda soovisid. Samuti mõtle, millised konkreetsed värvid sobivad sinu konkreetsesse ruumi – näiteks kaldseinte jaoks on alati hea mõte valida heledad toonid. 

Laminaatkattega põrand 

Laminaatpõranda paigaldamine on renoveerimistöö, mida paljudel inimestel on tavaks tänapäeval ise teha. Selle populaarsus tuleneb lihtsasti teostatavusest. Pole vaja oodata, millal töömees saab tulla, vaid saad põrandakatte vähese vaevaga ka ise paigaldada, kui usaldad oma kuldseid käsi. Selle töö juures võib olla ülesandeid, mis ei ole nii lihtsad (kattematerjali lõikamine, pindala mõõtmine), ning nende puhul soovitame asjad hästi läbi mõelda või abi paluda.   

Tööd, mida ei saa ise teha

Teise kategooriasse kuuluvad tööd, mis üldiselt ei ole pööningu ümberehituse või renoveerimise korral ise teostatavad ja milleks on vaja spetsialisti oskusi: elektritööd, torutööd, küttesüsteemi ja aknaid puudutavad tööd. Nende tööde isetegemise juures on suur oht, et kokkuvõttes toob see sulle rohkem kahju kui kasu. Kui plaanid ulatuslikku renoveerimist, on sul võimalus anda oma ruumidele särtsu ja muuta need säravamaks, lastes sisse rohkem valgust.

Kui kaalud ümberehituse osana sisustada pööningukorruse või renoveerida vana katusealuse, tuleb sul oma sammud ette planeerida. Isegi kui uute katuseakende paigaldamine on suurepärane võimalus lisada oma katusealusele uus mõõde, tuleks selle teostamine planeerida renoveerimistööde algusesse. Nii säästad end probleemidest, mida see võib tekitada värskelt värvitud seintele või uhiuuele põrandale.

Pead siiski arvestama, et katuseakende vahetamine või paigaldamine on töö, mida ei saa ise teha ning see tuleb jätta spetsialistidele. Keda me spetsialisti all mõtleme? Katuseakende eksperti, ettevõtet VELUX. Meil on üle 80 aasta pikkune kogemus nii ruumide uueks muutmise kui ka päevavalguse ja värske õhu majja toomise alal… ning lisaks laiale toote- ja tarvikute valikule on meil ka paigaldajad, kes on valmis realiseerima mis tahes renoveerimisprojekti. 

Kas soovid näha mõningaid näiteid? 

Missuguses järjekorras töid teha?

Renoveerimisetappide järjekord on väga oluline. Kindlasti ei tohiks teha kõigepealt ulatuslikke värvimistöid ja lasta seejärel vahetada katuseaknad. See peab toimuma vastupidi. Mida iganes sa renoveerida kavatsed, vii end kurssi tööde õige järjekorraga.   

Loe veel artikleid

VELUX katuseakende lahendustel on palju eeliseid

Tutvu eelistega!

Miks VELUX?

Transforming Spaces

Meie päevavalguslahendused aitavad sul saada katuse alla täiendavat elamispinda ning parandavad sinu heaolu ja suurendavad kodu väärtust.

Sinu kodu väärtus suureneb

Võid olla kindel, et sinu investeering VELUX tootelahendustesse tõstab kinnisvara väärtust ja tasub end õigeaegselt tagasi.

Meelerahu sinu kodus

Meie lai kardinate ja aknakatete valik ning varuosade olemasolu tagab parima kliendikogemuse.

Oleme siin, et sind aidata

Meie meeskond on keskendunud sinu rahulolu tagamisele alates meiega ühenduse võtmisest kuni nõustamise ja lõpliku paigalduseni.

Kompromissitu kvaliteet

Sinu vajadused on meie prioriteediks. Oleme oma tooteid pidevalt arendanud ja täiustanud alates 1941. aastast ning need on loodud kestma.

Vastutustundlik valik

Paranda oma elukvaliteeti jätkusuutlike lahendustega, mis on kasulikud nii sulle kui ka planeedile.