{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Arhitekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.
Vaatega kodu

Neulengbach on Viinist ühetunnise autosõidu kaugusel asuv väike linn, mida ümbritsevad rahulikud mäed ja põllud. Avarad vaated nendele olid arhitekt Franz Karnerile võtmeelement oma maja projekteerimise juures. Kallakul asuvale krundi piirile paigutati lihtne majakarp, mille terrassiakendest avaneb vaade kuni lähedalasuva vana lossini, läänes aga kuni 13 kilomeetri kaugusele jääva silmapiirini.

Väikesesse majaboksi, kus on õhurikas elutuba, magamistuba ja vannituba, viib eraldi sissepääs, mis ühendab selle pika töökoja ja laoga. Kõik kolm hoonet asuvad heinamaa kohal oleval puidust platvormil.

Fassaadiaknad on ainult seal, kus on ilusad vaated, ja vähesed vasakpoolsed seinad on vajalikud ladustamiseks. Katuseakende lisamine oli ideaalne lahendus, et tuua majja päevavalgust seal, kus seda kõige rohkem vaja oli.

Nii väike kui võimalik ja nii suur kui vajalik

Maja sisemus läheb sujuvalt üle terrassiks, nii et suvekuudel laieneb elutuba oluliselt. Muidu on see ilma siseseinteta kodu „nii väike kui võimalik ja nii suur kui vajalik”, nagu ütleb disainer. Franz Karner kirjeldab maja kui ühte suurt ruumi, mis koosneb sisseehitatud mööbliga varustatud erinevatest aladest. Puusepaks õppinud Karner on kujundanud ise maja iga nurga.

VELUX katuseaknad on niisuguse eluviisi juures otsustava tähtsusega: nad ei lase mitte ainult valgust sisse, vaid võimaldavad ka kiiret õhuvahetust ruumis. Tänu pliidi kohal katuses olevale suurele avale saab köögist kui välisruum, kus kuum õhk ja toidulõhnad taevasse tõusevad. See suurim ava võimaldab ka pärast pikka ja palavat suvepäeva tõhusalt jahutada.

VELUXi katuseakendega maja Neulengbachis

Arhitekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr tehn.; fotod: Patricia Weisskirchner

Franz Karner

Arhitekt

Julgustame oma õpilasi juba algusest peale jätkusuutlikkusele mõtlema. Kursuse käigus avastavad nad päevavalguse tähtsuse jätkusuutlikus projekteerimises ja õpivad, kuidas seda Daylight Visualizeriga oma projektides mõõta.

Arhitekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr tehn.; fotod: Patricia Weisskirchner
Põhjalik planeerimine päevavalguse maksimeerimiseks

Oma maja projekteerimisel viis arhitekt läbi päevavalguse simulatsiooni, nagu seda teevad tema õpilased. Tänu kogutud kogemustele – nüüdseks on ta juba seitse aastat VELUXiga koostööd teinud – kujunes päevavalgus hoones just selliseks, nagu ta seda ette kujutas. Samuti näeb hoone sisemus välja täpselt niisugune, nagu Daylight Visualizeri pildid lubasid.

Arhitekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr tehn.; fotod: Patricia Weisskirchner
Projekteerimine vaid enda vajadusteks

Poolteist aastat hoolikat planeerimist ja puitkonstruktsioonide valimist võimaldasid hoone ehitada kõigest viie kuuga. Tegelikult kulus hoone välisseinte püstitamiseks vaid paar päeva. Franz Karneri tulevikunägemus selle projekti juures oli paljude arhitektide omast väga erinev: ta ei soovinud igaveseks jälge jätta. Ta lõi valgusküllase ja hubase elukoha, mis kestab minimaalselt energiat tarbides seni, kuni kaks elanikku seda vajavad.

Soovitatavad VELUX tooted
Kumera klaasiga lamekatuseaken
Toote üksikasjad
Kuumusevastane kardin (MSU)
Toote üksikasjad
Klassikalise kupliga lamekatuseaken
Toote üksikasjad

Projekti üksikasjad

Projekt: Ühepereelamu
Asukoht: Neulengbach, Austria 
Arhitekt: Franz Karner
Aasta: 2015
Fotod: Patrizia Weisskircher / Franz Karner